W GABINECIE USG LEKARZA RODZINNEGO - ŚCIĘGNO ACHILLESA

To największe i najmocniejsze ścięgno utworzone jest przez dwa mięśnie : mięsień brzuchaty łydki i mięsień płaszczkowaty . W górnej części gdzie przechodzi w mięśnie jest płaskie i szerokie w dolnej części gdzie przyczepia się do guza kości piętowej jest węższe i grubsze.
Średnia grubość ścięgna Achillesa w przekroju poprzecznym na poziomie kostki przyśrodkowej wynosi 5,3 mm ( zakres 4-6mm)w badaniu usg
Ścięgno to umożliwia zginanie stopy , pozwala na skakanie ,wspinanie się na palce .
Można uszkodzić ścięgno przez nagły silny uraz , lub małe drobne ale powtarzające się mikrourazy .Uszkodzić ścięgno można też przez niedobrane obuwie , nieodpowiednią powierzchnię treningowa , i źle dobrane obciążenie .
Najczęstszymi objawami uszkodzenia to ból , zaburzenia chodu , wyczuwalne zgrubienie
Ścięgno Achillesa jest dobrze widoczne w badaniu usg.
Można dobrze zobaczyć patologie typu tendinopatie jak pogrubienie , obniżenie echogeniczności , wzmożony przepływ naczyniowy czy zwapnienia .
W przypadku zerwania widoczna jest przerwa w ciągłości ścięgna i kikuty , może się pojawić krwiak wewnątrz ścięgna , w badaniu dynamicznym widoczny jest paradoksalny ruch ścięgna.
 

Współpracujemy

Z MEDICOVER

POLMED 

INTERPOLSKA 

PORADNIA  UNIMED ZABRZE
NZOZ UNIMED ZABRZE PADEREWSKIEGO 2 
+48 32 275 03 81

PORADNIA MEDERIS ZABRZE
NZOZ  MEDERIS ZABRZE PLAC KRAKOWSKI 10 
32 271 03 47   http://www.mederis.pl/

DANE KONTAKTOWE

Centrum Ultrasonograficznej Diagnostyki s.c.
Magdalena Romańczuk,
Patrycja Wyciszczok-Łowińska
ul. ŁASKIEGO 3
ZABRZE - PAWŁÓW
NIP 648-279-23-61
REGON - 381750852

Rejestracja:
od pon-piątku 735-589-594

O nas

Naszym celem jest pomoc ludziom w rozwiązywaniu ich problemów zdrowotnych głownie za pomocą ultrasonografii, zależy nam na zdrowiu i dobrej diagnostyce i celowanym leczeniu naszych pacjentów.