Badanie USG brzucha

Badanie USG (ultrasonograficzne) jest badanie obrazowym, które wykorzystuje odbijające fale ultradźwiękowe do obrazowania tkanek i narządów. W odróżnieniu od badania RTG, USG wykonuje się w czasie rzeczywistym, zatem już w trakcie badania można wykryć ewentualne nieprawidłowości. Badanie jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta i zupełnie nieinwazyjne. Można je powtarzać tak często, jak jest to konieczne.

W trakcie badania lekarz ma możliwość ocenić stan i strukturę badanych organów: trzustki, śledziony, pęcherzyka żółciowego, nadnerczy i nerek wraz z układem wyprowadzającym, pęcherza moczowego oraz narządów rodnych - macicy i jajników u kobiet lub prostaty u mężczyzn. Może tez zaobserwować przepływ krwi w aorcie brzusznej i innych naczyniach znajdujących się w jamie brzusznej (USG Dopplera).

adanie pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej oraz wykryć nieprawidłowości i zmiany w ich budowie.

Podczas badania jamy brzusznej ocenia się następujące narządy:

– wątrobę

– nerki

– trzustkę

– pęcherzyk żółciowy

– śledzionę

– pęcherz moczowy

– aortę

– przestrzeń zaotrzewnową

– gruczoł krokowy

– macicę i jajniki

Jak się przygotować do badania ?

Podczas badania usg jamy brzusznej pacjent powinien być na czczo. W dniu poprzedzającym badanie nie powinno się spożywać potraw ciężkostrawnych i wzdymających. Zaleca się zażycie preparatu Espumisan lub Ulgix dzień przed badaniem ( 4 x 3 tabletki) , w dniu badania ( rano 3 tabletki). Zaleca się również na ok. 1 godzinę przed badaniem wypić 0,5 litra niegazowanej wody.

Wskazania:

Badanie powinno być przeprowadzone w przypadku gdy pojawi się ból w okolicach jamy brzusznej, wymioty, biegunka , krwawienie z przewodu pokarmowego, wyczuwalne guzki w jamie brzusznej. Badanie powinno się wykonywać profilaktycznie co 3 lata.